Поради батькам першокласників
- З початку навчального року привчіть дитину прокидатися раніше, щоб збирання до школи не перетворювалось у щоденні хвилювання, вранці будіть дитину з усмішкою та лагідним словом.
- Не підганяйте, розраховувати час – це ваш обов’язок, якщо ви цю проблему не вирішили – провини дитини в цьому нема.
- Обов’язково привчіть дитину вранці снідати. Це важливий момент у запобіганні хвороб шлунка.
- Давайте дитині в школу бутерброд, фрукти, вона в школі витрачає багато сил і енергії.
- Привчайте дитину збирати портфель напередодні, ввечері перевірте, чи не забула вона чого-небудь важливого. Запитайте її, чи не передавав вчитель прохань чи розпоряджень батькам. Через деякий час дитина привчиться сумлінніше ставитися до своїх обов’язків і стане більш зібраною.
- Проводжаючи дитину до школи, побажайте їй успіхів, скажіть кілька лагідних слів, без застереження на кшталт: „ Дивись, поводь себе гарно!”, „Щоб не було поганих оцінок!”, та таке інше. У дитини попереду важка праця.
- Забудьте фразу „Що ти сьогодні отримав?”, а краще запитайте: „ Про що нове ти сьогодні дізнався?”. Зустрічайте дитину спокійно, не сипте на неї тисячу питань, дайте їй можливість розслабитись, / згадайте як вам було важко після напруженого дня /. Коли дитина збуджена і хоче з вами чимось поділитися, не відмовляйте їй в цьому, вислухайте.
- Після закінчення занять дайте дитині відпочити. Обід звичний для цього. Школяр може розповісти про свій робочий день і у такий спосіб звільнитися від психологічного напруження.
- Якщо дитина замкнулась у собі, щось її турбує, не вимагайте пояснень, хай заспокоїться, тоді вона сама розкаже.
- Зауваження вчителя вислуховуйте без присутності дитини. Вислухавши, не поспішайте влаштовувати сварку. Говоріть з дитиною спокійно.
- Домашні завдання для 6-річних дітей протягом року не задаються у відповідності до Наказу Міністра освіти та науки України.
- Протягом дня знайдіть / намагайтеся знайти / півгодини для спілкування з дитиною, а в цей час найважливішими повинні бути справи дитини, її біль, її радощі.
- У сім’ї має бути єдина тактика спілкування всіх дорослих з дитиною. Всі розходження щодо виховання дитини вирішуйте без неї. Коли щось не виходить, порадьтеся з вчителем, психологом. Не зайвим буде почитати літературу для батьків, там ви знайдете багато корисного.
- Завжди будьте уважними до стану здоров’я дитини, коли щось її турбує : головний біль, поганий загальний стан. Найчастіше це об’єктивні показники втоми, перевантаження.
Бажаємо успіхів Вам та вашій дитині!
ДО ШКОЛИ БЕЗ СТРАХУ!
Якщо ваша дитина пішла в перший клас, будьте готові до того, що день за днем ви дізнаватиметесь про неї щось нове, особливо, якщо вона не відвідувала дитсадок. Як встановлюватимуться стосунки з ровесниками? Чи може спокійно висидіти цілий урок? Чи вміє самостійно переодягатись, запам’ятовувати завдання… Попереду у вас багато відкриттів, тому вам варто засвоїти – на дванадцять років ви також школярі. Цей довгий шлях вам належить пройти разом з дитиною – проводжаючи й зустрічаючи, допомагаючи й підштовхуючи вперед, розділяючи всі успіхи й невдачі. Щоб допомогти малюкові, треба спочатку перебороти свої власні страхи. А для цього зосередьмося:
Дитина не зібрана і усе плутає?
Не лякайтесь – таке можна сказати не лише про вашу дитину, їй просто важко звикнути до порівняно жорстких рамок шкільного життя, коли не можна робити те, що хочеться, а потрібно готуватись то до фізкультури, то до малювання за розкладом. Ви цілком можете впоратись з розгубленістю і незібраністю: на великому аркуші паперу напишіть розклад уроків і напередодні ввечері поговоріть з дитиною, що необхідно взяти й приготувати до кожного уроку. Щоб не було проблем з переодяганням, підберіть для шкільних занять максимально простий і зручний одяг, який дитина зможе зняти і одягнути без сторонньої допомоги.
Зовсім не вміє вчитись?
Що ж тут дивного, адже він – першокласник! Якщо дитині важко висидіти урок чи без нагадування взятись за домашнє завдання, спробуйте старий психологічний прийом – порівняння дитини з нею самою: “Ти читаєш значно краще, ніж тиждень тому” чи “Ти так подорослішав відтоді, як став школярем”.
Щодня вникаючи в шкільні справи своєї дитини, постарайтесь допомогти осмислити усе, що відбувається. Наприклад, дитя не в змозі зрозуміти важливості підсумку своєї роботи. Для неї важливіші докладені нею зусилля. Не дорікайте малюкові за не надто хороший результат. Похваліть за старання і лише потім поясніть, як важливо довести справу до кінця. Постарайтесь разом з дитям найбільш цікаво побудувати розпорядок дня.
Складнощі з завданнями?
Навіть якщо завдання не дуже важливі чи складні, звички вчорашнього, дошкільного життя іноді не дозволяють малюкові зібратись й налаштуватись на роботу вдома. Домовтесь з ним, коли він має щодня сідати за уроки. Можливо, варто зробити так, щоб Ваш першокласник спочатку трохи погуляв. Фізіологи вважають, що нове піднесення фізичної та розумової працездатності настає у дітей близько четвертої години вечора, і це хороший час, щоб виконати домашнє завдання.
Дитина стомлюється від занять?
Щоб дитя швидше адаптувалось до школи, краще не перевантажувати його додатковими заняттями – в спортивних секціях, музичній школі і т д. Не старайтесь в погоні за кращими оцінками збільшувати обсяг додаткових завдань. Малюк стомлюватиметься, а його інтерес до навчання може знизитись. Під час виконання домашніх завдань краще вимикати радіо та телевізор, щоб у квартирі було тихо. Тоді увага дитини не розсіюватиметься. Після кожної півгодини можна зробити невелику перерву й порухатись.
Як влаштувати учнівський куток?
Мало хто може похвалитись хорошими житловими умовами, де дитина має окрему кімнату. Але, принаймні, робоче місце вашому школярику просто необхідне. Для початку приберіть з кімнати усе зайве і зробіть це разом, щоб дитині стало одразу зрозуміло – починається нове життя з новими більш серйозними речами. (Але й не варто викидати з життя дитини усі іграшки – ваш школярик ще дитина, просто для них має бути окреме місце). В першу чергу йому потрібен стіл з шухлядами, якими користуватиметься лише він, персональна книжкова полиця й настільна лампа. Стіл повинен стояти біля вікна так, щоб світло падало зліва. На полицю поставте не тільки підручники, але й дитячі енциклопедії, атласи, художню літературу зі шкільної програми. Добре, якщо ви знайдете на стіні місце для карти – коли вона постійно знаходитиметься перед очима, дитина легко запам’ятає географічні назви.
Що повідомити вчителю?
Інколи вчителю не позаздриш: понад 20 індивідуальностей в класі, яких треба навчити ладити один з одним та ще і вчитися. Тому розкажіть учителю про особливості характеру вашої дитини, чого боїться і на що найбільше ображається. Знаючи особливості учня, вчитель знайде з ним спільну мову.
ЯК ОРГАНІЗУВАТИ ПЛАВНИЙ ПЕРЕХІД ВІД ДИТЯЧОГО САДКА ДО ШКОЛИ
„Ваша власна поведінка – найвирішальніша річ. Ви гадаєте, що виховуєте дитину тільки тоді, коли розмовляєте чи наказуєте її. Ви виховуєте її щомиті Вашого життя, навіть тоді, коли Вас немає вдома”. А.С. Макаренко
- Щоденно цікавтесь успіхами дитини в школі. Запитайте, що цікавого було сьогодні в школі? Про що дізнався, чого навчився? Чи похвалила тебе вчителька? За що? Радійте успіхам малюка, допомагайте йому. Але пам’ятайте, що допомога і контроль не повинні бути муштрою, моралізуванням. Головне – підтримувати інтерес до навчання.
- Виділіть школяреві постійне робоче місце.
- Привчайте учня до охайності, дбайливого ставлення до власного та шкільного майна, навчальних посібників.
- Спілкуйтесь з дитиною, розвивайте її мову. Цікавтесь справжніми проблемами дитини. Намагайтеся вислухати дитину до кінця. Поділитися своїми враженнями – природна потреба малюка.
- Допоможіть дитині відчути себе рівноправним членом сім’ї. Вирішуйте справи разом із нею. Нехай вона має свої обов’язки.
- Жодного дня без прочитаної книжки!
- Дозволяйте дитині малювати, розфарбовувати, вирізати, наклеювати, ліпити.
- Обмежте перегляд телепередач до 30 хвилин на день.
- Привчайте дітей до самообслуговування і формуйте трудові навики, любов до праці.
10.Піклуйтесь про здоров’я Вашої дитини. У вільний від занять час надавайте перевагу прогулянкам на свіжому повітрі.
- Не допускайте конфліктних ситуацій у присутності дітей. Це знижує Ваш авторитет в очах дитини.
12.Привчайте дитину до зібраності, організованості, відповідальності. З першого дня навчання в школі привчіть Вашу доньку / сина / збирати свій портфель / книги, зошити, інше приладдя звечора.
У портфелі першокласника щоденно мають бути:
а/ підручники і зошити відповідно до розкладу;
б/ чернетка;
в/ пенал, а в ньому – ручка / додаткова /, простий олівець, кольорові олівці, гумка;
г/ лінійка;
н/ носовичок.
13.Шкільний колектив / клас /- це друга сім’я для Вашої дитини. Сприяйте тому, щоб дитина була рівноправним членом цієї сім’ї – брала активну участь у житті класу, заходах, які проводитимуться в школі.
14.Завжди відвідуйте збори і заняття для батьків.
Пам’ятайте, що досягти бажаних результатів у вихованні та навчанні дітей можна лише з вчителем.
Учитель – Ваш перший порадник і друг, радьтеся з ним.